Amikor egy gyerek beteg lesz, számos kihívással kell szembenéznie: elveszítheti a kapcsolatot a barátaival és a családjával is, lemaradhat iskolai tanulmányaiban, vagy akár magányosnak is érezheti magát. Nehézséget jelenthet nekik, hogy gyerekek maradjanak ebben a helyezetben, mivel az egészségügyi rendszer sokszor felnőttekre lett kifejlesztve, így őket is felnőttként kezelve. A legtöbb esetben nincs lehetőségük eldönteni, hogy mit szeretnének csinálni, amíg kórházban vannak. Ebben különbözik az Amigókkal való találkozás. Nemcsak játékkal és nyelvtanulással segítik a kórházban lábadozó beteg gyerekeket, hanem társaságot, barátságot és megértő figyelmet is nyújtanak. A foglalkozások visszaadják nekik azt, ami a legjobban hiányzik nekik: a társaságot és az irányítást, mert a foglalkozások róluk és az igényeikről szólnak. Ezekben az időkben különösen fontos egy olyan program, amely lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy kiszakadjanak a kórházi környezetből.
A nyelvtanulás fejleszti a memóriát, logikai készséget, kommunikációt és problémamegoldást. Fő mondásunk, hogy játszva tanulunk. Ehhez hozzájárulnak a saját fejlesztésű munkafüzeteink, illetve az elkészült könyvünk is, amiben 8 országba utazhatnak el a gyerekek, hogy megismerjék a kultúrát, helyi szokásokat és a látványosságokat. Lufi hajtogatás közben tanulnak színeket, UNO-zás közben számolni vagy éppen a kedvenc focicsapatuk nyelvén köszönni. Emellett a nyelvtanuláshoz számos pozitív fizikai hatással is társul. A gyerekek nyitottabbak a folyamatban annak köszönhetően, hogy egyetemistákkal találkoznak, akik nem szakemberek és korban közelebb állnak hozzájuk. A körvonal és dixit kártyáknak köszönhetően rengeteg tartalmas beszélgetés is születik egy-egy bevetés során.
Az Amigos Alapítvány egyetemista önkéntesei immáron 10 éve vannak jelen tartós kórházi ápolásra szoruló gyerekek mellett, akiket a kórházi látogatások alkalmával személyesen keresnek fel. Az Alapítvány egy baráti társaságból indult, akik a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikán (Tűzoltó utca) kezdtek nyelveket tanítani az ott ápolt gyerkőcöknek.
2024-ben már 250 egyetemista önkéntesünk az ország 20 kórházi egységében látogatja a gyerekeket 6 városban: Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Szombathelyen, Pécsen és Miskolcon, heti átlagosan 50 alkalommal. A nyelvtanuláson túl felzárkóztató foglalkozásokkal segítik a gyerekek visszailleszkedését a társadalomba, vagy kézműveskedéssel, társasjátékokkal feledtetik a kórházi kezelések sokszor nehéz óráit. A velük töltött időben motiváljuk őket, hogy ne adják fel a reményt, az álmaikat, és úgy térhessenek vissza az iskolába, hogy nem maradtak el társaiktól a távol töltött időben sem.
Az Amigók nem csak a gyerekeket segítik, hanem a családjukat is: a szülő számára is öröm, hogy a sokszor fájdalmas kezeléseket hősiesen kiálló gyermek nem a fájdalmairól, hanem az új, zöld pulcsis barátairól mesél, és hogy milyen új, izgalmas dolgot tanult tőlük. Amíg az Amigók ott vannak, a szülő tudhatja, hogy a gyermek önfeledten játszik, tanul, neki pedig van alkalma egy kicsit megpihenni, egy kávét inni vagy mással foglalkozni. Mindeközben a kórházi személyzet is hamar megbízik az Amigókban, és valódi segítségként tekintenek rájuk, akik felelősségteljesen vannak jelen az osztályon, mégis barátokként játszanak-foglalkoznak a gyerekekkel.
Mentorok, fiatal felnőttek, akik maguk is diákok, ezért pontosan tudják, hogy a tanulás és a saját motiváció néha bizony nehéz feladat, ezért is lehetnek hiteles példaképei a gyerekeknek, akiknek bármely életkorban nagyon fontos, hogy ne veszítsék el a tanulás iránti kedvüket. Mi az Amigosnál hiszünk abban, hogy a barátság csodákra képes, és ezt szerencsére minden kórházi bevetés alkalmával a saját szemünkkel láthatjuk. Célunk pedig, hogy egy napon minden beteg gyerek mellett, legyen egy Amigo.
kórházban gyógyuló, jellemzően krónikus betegséggel küzdő gyerekek
Az Amigos Alapítvány kórházi látogatásai célja, hogy a beteg gyermekek életébe örömet és támogatást csempésszenek, ezzel segítve a gyógyulási folyamatukat. A projekt során önkénteseink rendszeresen látogatják a kórházakban ápolt gyerekeket, különféle programokat, játékokat és kreatív foglalkozásokat kínálva számukra. Magyarországon 20 kórházi csapattal, 6 városban heti 50 alkalommal, összesen 250 egyetemista látogatja a gyerekeket.
A megvalósítás során a látogatások során a gyerekek egyéni igényeihez igazodva szervezzük meg a 1,5-2 óra hosszú foglalkozásokat. Az önkéntesek mentális támogatást is nyújtanak, segítve a gyermekek lelki állapotát és a szülők terheinek csökkentését. A program célja, hogy a kórházban eltöltött idő ne csupán nehézség legyen, hanem lehetőséget adjon a szórakozásra, a tanulásra és a közösségi élményekre.
A kórházi dobozban gondosan összeválogatott társasjátékokkal dolgozunk, amelyek teret adnak a fantáziának, a kreativitásnak, a nyelvtanulásnak, a koncentráció, a kommunikáció és az EQ fejlesztésének. A kézműves foglalkozásokon a gyerekek kreativitása maximálisan kiteljesedhet. A közös játékok és beszélgetések során pedig megtapasztalhatják az együttműködést és a csapatmunka erejét, amire a kórházi körülmények között alapvetően nem lenne lehetőségük. Ezenkívül a párban, közösségben dolgozó Amigók példája is nagy hatással van rájuk ezen a téren.
Az Amigók a jobb egészségértéshez különféle módszerekkel járulnak hozzá:
(1) oktatás – önkénteseink saját fejlesztésű munkafüzetekkel és készségfejlesztő játékokkal segítik a tanulást
(2) szociális támogatás – a kórházi foglalkozásokon bármely bent lévő beteg gyerek részt vehet, ahol pedig még nem lehetünk ott személyesen oda létrehoztuk a KALANDobOZZt. A KalanDobozzban ötvözünk mindent, amivel az Amigo foglalkozásokat izgalmassá és hasznossá varázsoljuk. Mindezt azért, hogy minél több kórházban gyógyuló beteg gyerek mellett legyen egy eszköz, ami segíti a félelem és szorongás csökkentését.
(3) önfejlesztés – az önkénteseink az első kórházi foglalkozás előtt részt vesznek az Amigo Iskolán ahol minden szükséges információt megkapnak, legyen szó: kommunikációról, gyerekvédelemről vagy az adott egység specifikumáról. Évközben különböző Akadémiákon lehet részt venni, ahova szakértő vendégelőadókat hívunk meg pl.: gyászfeldolgozás. Emellett az pszichológusi háló is segíti az önkénteseket. Havi szinten 1 alkalommal összeülnek a kórházi csapatok egy tapasztalatcserére, ami kiváló lehetőség a pszichoszociális támogatásra is.
(4) társadalmi felelősségvállalás – egyetemista önkénteseink a gyerekeknek példaképeként is szolgálnak, példát mutatnak a társadalmi felelősségvállalásban, a közösségi összetartozásban, egymás segítésében és a saját egészségtudatos szemléletük folyamatos fejlesztésében.
Eredményeink között szerepel a gyermekek által megélt pozitív élmények növekedése, a szorongás csökkenése, valamint a szülőkkel való kapcsolattartás erősítése. Az önkéntesek által szerzett tapasztalatok is jelentősek, hiszen az együtt töltött idő során sok esetben barátságok is kialakulnak.
A 2023-as évünket összefoglaló anyagunk, az alábbi linken érhető el: https://amigos-20546.kxcdn.com/wp-content/uploads/2024/05/Amigos-kozhasznusagi-beszamolo-2023.pdf
Kommunikációs csatornáink között kiemelt szerepet kapnak a közösségi média platformok, ahol a látogatások során készült fotók és beszámolók révén népszerűsítjük a projektet. Ezen kívül a helyi közösségek bevonásával rendezett események és gyűjtések is segítik a program láthatóságát. Vállalati támogatóink munkatársait is bevonjuk a projektbe szakmai önkéntesként, illetve érzékenyítő előadásokat is tartunk.
A projekt egyedisége abban rejlik, hogy a kórházi környezetben a játék és a szórakozás révén a gyerekek egészségi állapotán kívül lelki jólétükre is fókuszálunk. Az Amigos Alapítvány kórházi látogatásai egyedülálló lehetőséget kínálnak a gyermekek számára, hogy a nehéz pillanatokban is élményekkel gazdagodjanak, ezáltal erősítve a közösséghez való tartozás érzését.