A hátrányos helyzetből induló szoptatás számos kihívással járhat az édesanya és a kisbaba számára, különösen akkor, ha testi vagy lelki sérüléssel él.
Ezen kihívások közé tartozhatnak:
Összességében elmondható, hogy a hátrányos helyzetből felépített szoptatás és anyatejes táplálás miatt az édesanyát testi vagy lelki sérülések érhetik másodlagos sérülésként. Ezért fontos a megfelelő támogatás és segítségnyújtás, hogy az édesanya és a baba sikeres és boldog szoptatási élményt élhessen át.
A várandósság egésze alatt találkozunk szakemberekkel, akik segítenek felkészülni a szülővé válásra, a szoptatásra és anyatejes táplálásra.
Az anyatej elengedhetetlen tápanyagokat és antitesteket biztosít a csecsemőnek, amelyek segítik az immunrendszer fejlődését és védelmet nyújtanak a kórokozókkal szemben. Emellett a szoptatás közvetlen kapcsolatot teremt az anya és a csecsemő között, ami hozzájárul a kötődés kialakulásához és erősítéséhez.
A szoptatással kapcsolatos információk már a várandósság alatt elérhetőnek kell legyenek a kismamák számára. Ez magába foglalhatja a szoptatással járó előnyöket, a megfelelő pozíciókat és technikákat, a tejtermelés támogatását, a csecsemő sajátosságait mind anatómia, mind élettani szempontból és a szoptatás során felmerülő esetleges problémákat.
A szakemberek, mint például a szülésznők, nőgyógyászok, védőnők és csecsemő- és gyermekorvosok,gyermekápolók fontos szerepet játszanak a szoptatás támogatásában. Ők segítenek a kismamáknak megérteni a szoptatás folyamatát, felkészítik őket az esetleges kihívásokra, és információkkal látják el ebben a sérülékeny időszakban a hozzájuk fordulókat.
A szoptatás támogatása fontos célkitűzés, hiszen az anyatejes táplálás jelentős hatással van a csecsemők egészségére és fejlődésére. Az alapvető információk és szakmai támogatás már a terhesség ideje alatt elérhetővé kell válniuk, hogy a szülők felkészülten vághassanak neki a szoptatásnak és anyatejes táplálásnak és segítséget kapjanak a felmerülő kérdéseik és problémáik kezelésében.
Azokat a szakembereket szeretnénk elérni, akik a családdá válás valamely lépcsőfokán ott állnak és célunk az Ő edukációjuk, érzékenyítésük és a figyelemfelhívás a következményekre abban az esetben, amikor a bizonyítékokon alapuló információk nem nyernek teret és nem veszik figyelembe a személyre szabott ellátást.
Az egészségügyi szakemberek mellett támogatást jelenthetnek a szoptatást, anyatejes táplálást támogató csoportok és szervezetek is, amelyek segítenek az anyáknak megosztani elméleti és gyakorlati tapasztalataikat, problémáikat, bátran feltehetik a kérdéseiket. Tehát a szakmai oldal mellett a társadalom egészének szól a kezdeményezés.
A jövő nemzedékének egészsége a társadalom ma létező tagjain múlik, ezért fontosnak tartjuk, hogy már egészen korán edukáljuk a fiatalokat a saját egészségük megőrzésére, amelyet majd átadhatnak a saját gyermekeiknek is.
Arra törekszünk, hogy ugyanolyan eséllyel indulhassanak a táplálás és kapcsolódás útján az érintett családok, mint egészséges társaik.
A kezdeményezés szakmai hátterét a Melletted a Helyem egyesület adja, akik a kezdetektől jelen vannak.
A kiállítás egyedülálló, mert teljesen más aspektusból közelíti meg az anya-baba kapcsolódást és a szoptatást. Olyan fotósorozat született, ahol a képeken adott család nehezítő tényezője jelenik meg.
Az esélyegyenlőség jegyében olyan anyuka képével kezdődik a sorozat, akinél minden optimális rendben haladt a várandósság kezdetétől. Ő a híd kettészakadt anyatábor között. Ezzel hangsúlyozva, hogy minden édesanya egyenlő.
A fotósorozat frissen készült. Egy nagyszerű fotós lencséjén át tekinthet rá az érdeklődő egy különleges világra, mely ott lapul a mindennapokban, melyben a szereplők egyedül érzik magukat problémájukkal. Nekik meg kell mutatni, hogy sokan járnak hozzájuk hasonló cipőben, hogy nincsenek egyedül.
A kampány a tavaszi bemutatkozása óta meghívást kapott rangos szakmai konferenciákra, valamint két intézménybe is:
Kommunikációs felületünk a kampány, a Dana Stúdió és Szülőklub és a Melletted a Helyem Egyesület social felületei.